صفحه اصلی
معرفی گروه طب سنتی دانشگاه شاهد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط vafa   
پنجشنبه ، 20 بهمن 1390 ، 07:00

 

مجموعه معرفی گروه طب سنتی دانشگاه شاهد

__________________________________________

گرداوری مطالب :

دکتر حسین رضایی زاده

دکتر سید مهدی میر غضنفری

دکتر علیرضا عباسیان

تهیه و تنظیم:

دکتر علیرضا عباسیان

زیر نظر :

دکتر محسن ناصری

 

_____________________________________

آغاز کلام ...

بشر از بدو خلقت با درد و بیماری مواجه بوده است و هر قوم و تمدنی با توجه به امکانات طبیعی اطراف خود و میزان هوش و نبوغ و حتی طبق نظر بعضی از دانشمندان، با استفاده از راهنماییهای پیام آوران الهی روشهای گوناگونی را برای تسکین آلام و شفای امراض مختلف برگزیدند و آرام آرام این تجربیات مدون و منظم و قابل انتقال گردیدهر کدام از این مکاتب به نوع خاصی به بشر و سلامتی او می نگرد. طب سوزنی معتقد است جریان انرژی در مدارهای خاصی در کل بدن انتشار می یابد و اختلال در این جریان انرژی اختلال در عملکرد اعضاء و نهایتاً بروز بیماری را موجب می گردد و استفاده از سوزن در نقاط خاص، جریان انرژی را تحت تأثیر قرار داده و می تواند سلامتی را به فرد بازگرداند و یا درد را کنترل نماید. همچنین طب سنتی چین به وجود دو نیروی فرضی «یین» و«یان» معتقد است، که با یکدیگر در حال تعادلند و تعادل و سلامتی اعضاء را موجب می شوند و بهم ریختن این تعادل موجب بیماری می شود. یا در آیورودا عدم تعادل در دوشاها شامل واتا، پیتا و کافا را نشانه ناهماهنگی ذهن و بدن و بروز بیماری و حتی مرگ می داند. مکتب هومئوپاتی به مشابه درمانی معتقد است.. در طبّ جدید در بیشتر موارد به اصل درمان با مخالف عمل می شود، به عنوان مثال بیماریهای عفونی  را با آنتی بیوتیک های از بین برنده عفونت درمان می کند . اندیشمندان دنیا امروز به این نتجه رسیده اند که هیچ روش مطلقی برای درمان تمامی بیماریها وجود ندارد و لازم است مکاتب مختلف آگاهی خود را از مکاتب دیگر بالا ببرند و با توجه به معیارهای بیان شده فوق الذکر، بیمار و درمان او را وجهه همت خود قرار دهند. سازمان بهداشت جهانی در کتاب مشروح خود بنام « استراتژی های WHO درباره طب سنتی سال 2002 تا 2005 »  توصیه اکید کرده است که دولتها طب سنتی کشور خود را بشناسند و  جهت ارتقاء سلامت جامعه از آن بهره گیری کنند.

از دیدگاه عقلایی معیار صحت و علمی بودن یک روش در حیطه علوم تجربی وپزشکی به عنوان یکی از شاخه های اصلی علوم تجربی پراگماتیسم یا عمل گرایی می باشد یعنی اگر در حیطه عمل یک روش از کارایی برخوردار باشد و عوارض آن و هزینه آن کم باشد، این روش قابل احترام می باشد. بسیاری از اندیشمندان مکاتب پزشکی معتقدند بشر بزودی از لغت آلوپاتی، طب جایگزین و طب مکمل و مرزبندی بین این مکاتب گذر خواهد کرد و لغت جدیدی بنام «Integrated Medicine» چتر گسترده خود را برای خدمت رسانی هرچه بیشتر با کارآیی بیشتر و عوارض و هزینه کمتر بر سر تمامی مکاتب پزشکی خواهد گسترد.

 

تفکر احیاء و ارتقاء عقلانی مکتب طب سنتی ایران به عنوان یک مکتب علمی، اخلاقی و ارزشی و در راستای استقلال فکری و تولید و بهره وری علم بومی از حدود سال 1379، باعث ریشه دواندن شجره طیبه ای شد که اگرچه از دانشگاه شاهد و علوم پزشکی ایران پی افکنده شد اما با پیوستن تدریجی دانشجویان و اساتید برجسته و علاقه مند از دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی و شاهد، سرانجام، در دانشکده پزشکی شاهد این درخت همایون به ثمر نشست. ثمره شیرین این شجره طیبه که به فضل خدا یکی دیگر از نمادهای حفظ هویت ملی و مذهبی این مرز و بوم خواهد بود، گرایش روزافزون اعضای هیأت علمی و دانشجویان گروه علوم پزشکی به این دانش، رسمیت یافتن دوره کارشناسی ارشد طب سنتی ایران برای پزشکان، درخواست رسمی برگزاری اولین دوره دانشگاهی طب سنتی ايران و بسیاری دیگر از الطاف نهان و آشکار الهی است که در ادامه به خلاصه آنها اشاره می گردد.

امید است بعد از تلاشهای خودجوش و بسیجی وار، اکنون که مقدمات توسعه هدفمند و اصولی این سرمایه گرانسنگ اما هنوز کوچک فراهم آمده است، به همت مسؤولان دانشگاه، هرچه سریعتر و منسجم تر به سوی ورود توان علمی و عملی این مکتب به عرصه خدمات بهداشتی و درمانی کشور و شکل گیری دوره های تخصصی طب سنتی ایران حرکت کنیم، ان شاءالله.

 

 

دکتر محسن ناصری

مدیر گروه طب سنتی ایران

دانشگاه شاهد

 


تعریف طب سنتی

در سال 1978 سازمان بهداشت جهاني بيانيه اي در زمينه توسعه طب سنتي منتشر نمود. در بيانيه مزبور‏‏ طب سنتي بطور خلاصه اينگونه تعريف شده است:

«مجموعه تمامي علوم نظري و عملي كه در  تشخيص طبي، پيشگيري و درمان بيماريهاي جسمي، ذهني يا ناهنجاريهاي اجتماعي بكار مي‌رود و بصورت گفتاري يا نوشتاري از نسلي به نسل ديگرانتقال يافته باشد»

 

در سال 2002 ميلادي سازمان بهداشت جهاني طب سنتي را با جزئيات بيشتري اينگونه تعريف نموده است:

« طب سنتي واژه اي كلي است كه هم به سيستمهاي طب سنتي مانند طب سنتي چين،آيوروداي هند و طب يوناني ـ عربي و هم به اشكال مختلف طب  بومي اطلاق مي گردد. درمانهاي  طب سنتي  شامل دارو درمان (استفاده از گياهان دارويي، اجزاء حيواني و  معدني ) و روشهاي غير دارويي (مانند طب سوزني، ماساژ و درمانهاي روحي رواني) مي باشد. در كشورهايي كه سيستم خدمات پزشكي در آنها بر پايه طب مدرن استوار است، به جاي طب سنتي اغلب از واژه طب مكمل و طب جايگزين  يا طب غير متعارف استفاده مي‏شود»

طب سنتی ایران

طب سنتي ايران ، يك مكتب طبي كامل و پويا است كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفريده خالق عليم و حكيم مي‌نگرد و پزشك را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درك صحيح او از جهان هستي حكيم ناميده است. ريشه هاي مكتب طب سنتي ايران  به بيش از 3000 سال قبل مي رسد، طبق نقل سيريل الگود مورخ پزشكي «قبل از طب يوناني وجود داشته است و ايرانيان اصول آن چيزي را كه طب يوناني ناميده شده، به يونانيان تعليم دادند ودر ايران قديم وضعيت طب پيشرفته‏تر از آشور بود» ستارگان طب سنتي ايران مانند ابن سينا، رازي، علي بن عباس اهوازي، ابن ابي الصادق نيشابوري، سيد اسماعيل جرجاني و عماد الدین محمود شیرازی حدود هشت قرن هدايت دانشگاههاي طب در غرب و شرق را برعهده داشتند.

 

 

 

 

دكتر نرمن هاوارد جونز در مجله سازمان بهداشت جهاني در سال 1972 مي نويسد: «مهمترين مؤلف كتابهاي طبي در اسلام ابوعلي الحسين ابن سينا مي‌باشد … كتاب طبي او كه به نام قانون موسوم است و تاكنون هرگز كتابي به اين اندازه شهرت نداشته است، مدت 500 سال در دانشكده هاي پزشكي اروپا و آسيا تدريس مي شده است».

 

منطق علمی طب سنتی ایران

اصول روش تغذیه در مکتب طب سنتی ایران بر یک جمله استوار است و آن اینکه « بر هر فرد لازم است تغذیه ای مخصوص بخود براساس مشخصات فردی خود داشته باشد». طب سنتي ايران بر پيشگيري از بيماريها با آموزش روش صحيح زندگي تاكيد دارد و پزشك موفق را پزشكي مي داند كه سلامتي جامعه را حفظ نمايد و خودبخود با اين تدبير تعداد بيماران و مصرف دارو كاهش خواهد يافت.

با این رویکرد طب سنتی ایران بیماریها را به سه دسته تقسیم بندی می کند:

 

الف) بیماریهای سوء مزاج: و آن افرادی هستند که معمولاً اصول تغذیه ای مناسب مزاج خود  را رعایت نکرده اند و دچار کثرت یا غلبه  یک یا دو  کیفیت  از کیفیات چهارگانه  (سردی، گرمی / خشکی یا  رطوبت )  در بدن خود شده اند.

ب) بیماریهای سوء ترکیب : که بیماریهایی است که ترکیب و یا تعداد طبیعی قسمتی از بدن دچار اشکال است مانند کسی که بدون قسمتی از بدن بدنیا می آید( مروملیا ).

 

ج)بیماریهای تفرق و اتصال: که در اینجا اتصال طبیعی در یک عضو از بین می رود( مثلاً در شکستگی ها) و یا تفرق طبیعی از بین می رود( مثلاً  اندامی بعلت بد جوش خوردن دچار محدودیت حرکت می شود).

 

بعد از تشخیص نوبت به درمان می رسد که مراحل درمان در طب سنتی ایران به این نحو است که در گام اول تدابیر بالاغذیه می کرده اند یعنی با اصلاح برنامه غذایی  اقدام به درمان بیماریها می کرده اند. اگر بیمار با این روش جواب نمی گرفت نوبت به تدابیر بالادویه می رسید، یعنی دارو درمانی و در گام آخر اگر بیماری شدید تر بود، نوبت به کار های با دست ( تدابیر بالید ) نظیر جراحی ها، فصد و ... می رسید. البته گاهاً نیاز بود که از ابتدا یا دو شیوه از سه شیوه یا هر سه تا بکار گرفته شوند.

 

 

 

تشکیل اولین گروه طب سنتی ایران در دانشکده پزشکی شاهد

با تلاش پیگیر و با توجه به سوابق علمی و پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشکده پزشکی شاهد، برای اولین بار در کشور گروه (آموزشی) طب سنتی ایران در این دانشکده شکل گرفت که با توجه به درخواست پذیرش اولین دوره آموزش کارشناسی ارشد طب سنتی ایران برای پزشکان از سوی دانشگاه شاهد، این گروه اخیراً مورد بازدید نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.

نتیجه آشنایی و علاقه مندی اعضای هیأت علمی بالینی و علوم پایه این دانشگاه، تصویب و انجام حداقل 40 پایان نامه و طرح پژوهشی تا پایان سال 84 در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی بوده است.

 

برگزاری 15 دوره آموزشی برای دانشجویان و اساتید پزشکی

طی 15 دوره آموزشی که از حدود 5 سال پیش برنامه ریزی و برگزار شده است، نزدیک به 1500 نفر از پزشکان، اعضای هیأت علمي، دانشجویان پزشکی و سایر گروه های علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، شاهد، بقیه الله و مشهد آموزش دیده اند و در حال حاضر حدود ده نفر از این پزشکان منحصراً در زمینه طب سنتی ایران مشغول به تحقیق و آموزش علمی و عملی هستند كه ثمره آن گسترش تحقیقات در زمینه طب سنتي ایران در بین اعضای هيات علمي و دانشجويان پزشكي و دندانپزشكي، ثبت طرح و پایان نامه و درج مقالات علمی متعدد بوده است.

 

 

 

 

 

تشکیل منسجم ترین گروه تحقیقاتی دانشجویی با مشارکت چهار دانشگاه علوم پزشکی

انجمن علمی دانشجویی طب سنتی ایران با حدود 140 عضو، متشكل از دانشجويان و فارغ التحصيلان پزشكي و گروه هاي وابسته از دانشگاه هاي علوم پزشكي تهران، شهيد بهشتي، ايران و شاهد مي باشد و از سال 1378 فعاليت خود را آغاز نموده است. این گروه که بدون پشتوانه مالی و تنها به دلیل برخورداری از نیروی خلاق و پرانگیزه دانشجویی، ضمن برخورداری از حمایت اساتید دانشکده پزشکی شاهد و دانشگاه علوم پزشكي تهران، بسیار قوی و در حد مراکز تحقیقاتی مستقل و دارای بودجه های کلان عمل کرده است، در بسیاری از طرحها و اقدامات خود همکاری نزدیک و صمیمانه ای با دانشکده پزشکی شاهد داشته و دارد.

 

 

تشکیل ستاد تدوین درسنامه طب سنتی ایران

تشکیل این ستاد به عنوان زمینه ساز کلیدی برای راه اندازی رشته کارشناسی ارشد طب سنتی ایران برای پزشکان، از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت به عهده گروه پژوهشی طب سنتی دانشگاه شاهد گذاشته شد که با تلاش مستمر و شبانه روزی همکاران طرح، به عنوان اولین درسنامه طب سنتی و منبع درسی در حال تدوین و تالیف می باشد. لازم به ذکر است تا کنون جناب آقای دکتر بهرامی به عنوان رئیس دبیرخانه آموزش طب سنتی و مکمل کشور به طور هفتگی و آقایان دکتر محققی معاون محترم آموزشی وزارتخانه و دکتر واعظ مهدوی معاون محترم پژوهشی دانشگاه هر کدام یکبار در جلسات اجرایی این ستاد که هر هفته مستمراً برگزار می شود شرکت داشته اند.

 

 

 

تأسیس اولین درمانگاه طب سنتی با 5 سال سابقه و پانزده هزار پرونده

از حدود 5 سال پیش با هماهنگی و پشتیبانی روسای دانشگاه و دانشکده پزشکی و با کسب موافقت دبیرخانه شورای آموزش طب سنتی و مکمل کشور، این درمانگاه در 4 نوبت صبح و عصر در زمینه ارائه خدمات طب سنتی در کنار سایر درمانگاه های تخصصی آغاز بکار کرد و در حال حاضر با بیش از 15000 پرونده پزشکی و با کسب موفقیت های قابل توجهی در درمان بیماریهای مزمن یا صعب العلاجی مثل سینوزیت مزمن، ریفلاکس، سر دردهای مقاوم، رینیت آلرژیک و ... باعث شناسایی و رفع بسیاری از موانع کاربرد عملی طب سنتی در محیط علمی و دانشگاهی شده است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تثبیت عرضه صحیح داروهای طب سنتی در داروخانه
 • آماده سازی فرآورده های دارويي مورد نیاز بر اساس اصول طب سنتي
 • آموزش نیروی پرستاری آشنا به مداخلات درمانی طب سنتی
 • همکاری با اساتید دیگر گروه ها اعم از بالینی و علوم پایه
 • تربیت و پرورش ده نفر پزشک علاقه مند و تعدادی متخصص و استاد دانشگاه که در این مدت آموزش های علمی و عملی دیده اند.

 

همچنین درمانگاه مورد استفاده از محیطی سرسبز و فضایی آرام (منطبق با فضاي حاکم بر درمانگاه هاي طب مكمل) برخوردار است و تلاش می کند بیشترین آرامش خاطر را برای بیماران مراجعه کننده فراهم سازد.

 

 

 

 

 

تشکیل اولین داروخانه طب سنتی با همکاری مستقیم دانشگاه علوم پزشکی تهران

با امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی بین دانشکده پزشکی شاهد و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مقدمات تاسیس اولین داروخانه رسمی جهت عرضه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مورد استفاده در طب سنتی ایران در محل درمانگاه طب سنتی دانشگاه شاهد فراهم آمد و همزمان با میلاد مبارک امام حسن مجتبی افتتاح گردید.

این داروخانه مقدمه ای برای آموزش و آشنایی داروسازان با کاربرد و نحوه داروسازی سنتی و زمینه تشکیل اولین دوره های تکمیلی داروسازی سنتی خواهد بود.

 

 

تحقیق و سرمایه گزاری دانشگاهی در زمینه تولید داروهای جدید

همکاری و سرمایه گذاری 25 درصدی در زمینه تحقیق و تولید اولین داروی طبیعی ضد سرطان با نام HESA.A که با تکیه بر دانش بومی، هم اکنون مراحل تولید در كارخانه اسوه را مي گذراند.

همکاری و سرمایه گذاری 30 درصدی در زمینه تحقیق و تولید داروی طبیعی جدید برای کمک به بهبود علایم در بیماران مولتیپل اسکلروزیس با تکیه بر دانش بومی.

طراحی و تولید داروی SUAB1 به عنوان جایگزین فروموکروزول در پالپوتومی دندان کودکان، به منظور اجتناب از عوارض جانبی این دارو.

طراحی و ثبت اختراع چندین داروی گیاهی ضد سرطان، ضد درد و التهاب موضعي و ... و آغاز تحقیقات بالینی در مورد کارآیی این فرآورده ها.

 

 

 

انتشارات و تالیف کتاب

انتشار سری کتابهای طرح احیای میراث مکتوب شامل :

* رساله افیونیه

* تحفه سلیمانیه

*حفظ صحت

* حفظ صحت ناصری

*کهنه های جاوید

*دفع المضار

*فواید الطفیه

*قانون کوچک

*مروری بر کلیات طب سنتی ایران

*مجموعه آثار دکتر مصطفوی جلد 1

*مجموعه آثار دکتر مصطفوی جلد2

*مطلب السوال

*نیر اعظم

*آموزش عربي صرف و نحو كاربردي در متون طب سنتي

*خوز و خوزی

 

 

 

تشکیل گروههای تحقیقاتی و مطالعاتی

•        گروه مطالعاتی کتاب ادویه مجربه یا راز تندرستی

•        گروه مطالعاتی کتاب کامل الصناعه الطبیه

•        گروه آموزشی آشنایی با اصول دایره المعارف نویسی

و مدخل های پزشکی

•        گروه مطالعاتی اصطلاحات تخصصی

(ترمینولوژی) طب سنتی ایران

•        گروه آموزشی فلسفه و منطق در طب سنتی ایران

•        گروه مطالعاتی بررسی متون علمی دکتر مصطفوی

•        گروه مطالعاتی کتاب تقویم الابدان

 

همکاری با مراکز دیگر

 • فرهنگستان علوم پزشکی کشور
 • طرح تالیف دائره المعارف پزشکی در اسلام و ایران
 • طرح بازنویسی مکتب پزشکی خوز و خوزی و احیاء متون دانشگاه جندی شاپور
 • انتشار مجله پزشکی اسلام و ایران
 • شبکه گیاهان دارویی کشور
 • شبکه طب سنتی کشور
 • دبیرخانه شورای آموزش طب سنتی و مکمل کشور
 • مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه شاهد
 • جامعه احياء گياه درماني ايران

 

 

 

مقالات، ثبت اختراع و  طرح های تحقیقاتی

 • پنج مورد ثبت اختراع در زمینه کاربرد درمانی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی
 • تا کنون بیش از 40 طرح تحقیقاتی در سطوح دانشگاهی، چند مرکزی و ملّی به ثبت رسیده که بعضی پایان یافته و برخی در دست اجرا می باشند:
 • بررسی آزمایشگاهی اثر ضد توموری و آپپتوزی عصاره های گیاهان دارویی بومی منتخب بر سلولهای سرطانی پستان، مثانه، معده، کولون، لنفوم، ملانوما و پروستات در مقایسه با سلولهای نرمال
 • بررسي داروهاي مؤثر در مامايي وتنظيم خانواده درمتون طب سنتي ايران
 • ارزيابي بافت شناختي اثر گياه ابوخلساء (Alkanna tinctoria) بر التيام زخم هاي جراحي پوستي در رت
 • بررسي اثرات داروي طبيعي MS14 بر كيفيت زندگي بيماران اسكلروز مولتيپل (MS)  دچار آتاكسي مخچه اي
 • بررسي مكانيزم عملكرد  اجملين بر آريتميهاي فوق بطني در مدل تجربي گره دهليزي-بطني ايزوله خرگوش
 • كارآزمايي باليني تصادفي و مقايسه اي اثر واژينال لوكوركس و بوريك اسيد در درمان ولوواژينيت كانديديايي عود كننده
 • بررسي اثرات ضد قارچي ده گياه دارويي بر روي كانديدا آلبيكنس
 • كارآزمايي باليني پماد A در كاهش درد بيماران مبتلا به استئوآرتريت زانو
 • بررسي اثر گياهان اسفند و تاتوره بر پارامترهاي سندرم قطع مرفين و مقايسه آن با اثر ضد اعتيادي متادون و شربت گياهي رها
 • بررسي اثر عصاره الكلي بذر تاتوره بر درد حاد و مزمن ناشي از قرار گرفتن بر روي صفحه داغ و تزريق فرمالين در موشهاي صحرايي نر
 • بررسي تاثير داروي گياهي زنجبيل بر تهوع و استفراغ خانمهاي باردار در سه ماه اول بارداري‌
 • بررسی اثر فرآورده طبیعی MS14 بر التهاب ناشی از تزریق کف پایی فرمالین در موش صحرایی نر

 

 

کتابخانه

جهت ایجاد امکانات هرچه بیشتر  برای محققین و دانشجویان کتابخانه گروه به عناوین مختلف کتب طب سنتی ایران، کتب طب سنتی سایر ملل، کتب گیاه شناسی و گیاه درمانی، کتب مکاتب دیگر طب مکمل و سایر کتب مفید تجهیز شده است.

موزه

موزه نمونه داروهای طب سنتی بخش فعال دیگری از گروه می باشد. در این موزه نمونه های مختلف گیاهی، معدنی و جانوری از داروهای تجویز شده در طب سنتی ایران و همچنین در طب سنتی سایر ملل گرد آوری شده است. در بخش دیگری از موزه نمونه های داروهای گیاهی تولید شده در کارخانه های داروسازی که در داروخانه ها به فروش می رسند به معرض نمایش در آمده اند.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 16 دی 1391 ، 08:06